• Facebook
  • YouTube
  • Telegram
  • کابینۀ شخصی

ادامه کاهش تورم Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
بهبودی شرایط چین
ادامه کاهش تورم
نفت در مرحله عدم قطعیت
طلا - سناریوی نزولی
بیت کوین - پایان هیاهو

توی معاملات اولیه آسیا، مجموعه ای از آمارهای کلان اقتصادی چین منتشر شد. ما در مورد داده های مربوط به تغییرات نرخ رشد تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه چهارم سال 2022 صحبت می کنیم. داده های واقعی بدتر از آمار قبلی بود، اما در عین حال، به طور قابل توجهی بهتر از پیش بینی بود. حتی با محدودیتهای قرنطینه ای سخت گیرانه، اقتصاد چین سالانه 2.9٪ رشد کرده، بیکاری به 5.5٪ کاهش پیدا کرد، اما اینا حمایت قابل توجهی از قیمت نفت و همچنین سایر دارایی های کالایی و ارز نکردند.
حالا کمی به آمارهای کلان اقتصادی اروپا و کانادا میپردازیم. تورم به یکی از مهم ترین شاخص ها برای اکثر کشورهای جهان تبدیل شده، چون اون چندین بار از سطح هدف بالاتر رفته. اما آلمان همچنان به کاهش سرعت تورم خودش ادامه میده، هرچند نرخ سالانه هنوز بالاست. ضمنا امروز، کانادا گزارشی در مورد تغییرات نرخ تورم منتشر میکنه. کندی اون سیگنال خیلی خوبیه که احتمال تکمیل فرآیند افزایش نرخ بهره توسط بانکهای مرکزی جهان رو افزایش میده. و این به نوبه خودش یک سیگنال صعودی برای دارایی های کالایی و همچنین برای بازار سهام است.
با اینکه بازار نفت همچنان حمایت میشه، فعالیت خریداران همچنان ضعیفه. امروز، این بازار تقریباً به طور کامل داده های چین رو نادیده گرفت، اما در حال حاضر در افتتاحیه جلسه تجاری آمریکا، ممکنه حال و هوای این بازار تغییر کنه. یادآوری میکنم که تعطیلات توی ایالات متحده طولانی مدت بود و در واقع از امروزه که هفته کاری خودشونو شروع می کنند. بنابراین احتمال افزایش نوسانات معاملات نفت و بقیه دارایی ها وجود دارد. ضمنا امروز گزارش ماهانه اوپک منتشر میشه که ممکنه به افزایش فعالیت تجاری بازار نفت کمک کنه.
حالا بریم  سراغ بازار فلزات گرانبها و به ویژه طلا. وضعیت از دیروز تغییر چندانی نکرده، شاهد فروش متوسطی هستیم که کاملا منطقی به نظر می رسد. قبل از افتتاح جلسه معاملاتی اروپا، قیمت ها بالای 1900 دلار قرار داشتند، با این حال، احتمال کاهش بیشتر همچنان بالاست، و دلیلش عدم اطمینان توی این بازاره. به هر حال، موج قبلی رشد ناشی از انتظار در مورد این بود که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره پایه رو متوقف کنه. اما هنوز بیشتر از دو هفته تا نتیجه رهگیری زمان باقی مونده. توی این مدت، قیمت طلا ممکنه به زیر سطح روانی 1900 برگرده.
توی بازار ارزهای دیجیتال هم وضعیت به همین شکله. بعد از رشد نسبتاً قوی روز قبل، شاهد تضعیف خریداران هستیم. بیت کوین هنوز کمی بالاتر از 21 هزار دلار و اتریوم بالای 1550 دلار قرار دارن. اما برای دومین روز معاملاتی، فعالیت خریداران خیلی ضعیفه. از آنجایی که بیشتر از دو هفته تا اعلام نتایج رای گیری در مورد نرخ بهره توسط فدرال رزرو زمان باقی مونده. و با ادامه روز، سفته بازی افزایش پیدا میکنه و منجر به فعالیت معاملاتی میشه. بنابراین، ظهور هرگونه اطلاعاتی در مورد آمادگی تنظیم کننده آمریکایی برای افزایش نرخ بهره ممکنه روی اکثر سکه ها فشار وارد کنه.

 


تحلیلگر

گرچه ارزیابی پیش از سرمایه گذاری بجاست، ولیکن تجارت، ارزیابی منحصر به فرد خویش را می طلبد.