• Facebook
  • YouTube
  • Telegram
  • کابینۀ شخصی

غافلگیری از تصمیم فدرال رزرو Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
وقفه در افزایش نرخ بهره
بازارها سبز رنگ شدند
فروش دلار آمریکا
ضربه اوپک پلاس به بازار نفت
بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان

فدرال رزرو نرخ بهره پایه خودشو به بالاترین میزان از سال 2007 و با سریع ترین سرعت از سال 1980 افزایش داد. در عین حال، هنوز نمیشه احتمال رشد بیشتر اون رو یکی دو باره دیگه توی سال جاری به میزان یک چهارم درصد رد کرد. اما مهمتر از اون اینه که، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، کاهش تورم ایالات متحده رو تایید کرد، و از این طريق آمادگی خودشو نه برای اتمام افزایش نرخ بهره، بلکه حداقل برای وقفه دادن به این روند اعلام کرد.
این بیانیه کاملا منطقی، اما غیرمنتظره جروم پاول حمایت قوی از دارایی های پرریسک ومخصوصا طلا کرد. قبلاً گفته بودیم که اگه فقط داده های 6 ماه گذشته رو در نظر بگیریم، تورم ایالات متحده به سطح هدف 2٪ نزدیک شده. حالا، موضع رسمی فدرال رزرو هم انو تایید میکنه که دیگه دلیلی برای تشدید سیستماتیک سیاست پولی وجود نداره. بازارها هم به این نتیجه رسیدن که بعیده افزایش بعدی نرخ بهره به این زودیها اتفاق بیفته.
سرمایه گذاران هم با قطعیت به اظهارات رئیس فدرال رزرو واکنش نشون دادند، که در نتیجه، ما شاهد فروش دلار آمریکا توی بازارها هستیم که منجر به افزایش چشمگیر شاخصهای سهام، طلا و البته ارزهای دیجیتال شده. اما برای تقویت بیشتر جفت ارز EUR/USD و GBP/USD، موضع بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان در رابطه با افزایش بیشتر نرخ بهره پایه ضروریه. و در اینجا سناریوی اصلی، تقویت بلندمدت این جفت ارزها رو در نظر میگیره.
حالا بریم سراغ بازار نفت. نفت خام WTI آمریکا به 76 دلار در هر بشکه سقوط کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که اوپک پلاس سهمیه های فعلی تولید نفت رو کاهش نداد. هرچند انتظار این تصمیم وجود داشت، اما بازار با فروش نسبتاً قوی به اون واکنش نشون داد. ضمنا به افزایش سیستماتیک ذخایر نفت در ایالات متحده از آخرین هفته دسامبر 2022 توجه کرد. همه اینها رشد شاخصهای سهام و خوشبینی از چشمانداز تکمیل فرآیند افزایش نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو رو جبران کرد.
در آخر، بیایید در مورد اعلام نتایج رای گیری در مورد نرخ بهره بانک انگلستان و بانک مرکزی اروپا صحبت کنیم. با وجود تورم بسیار بالا در بریتانیا و عدم کاهش اون در اروپا، این احتمال وجود داره که این بانکهای مرکزی در آینده سیاستهای پولی خودشونو سختتر کنند. و این به یک سناریوی صعودی برای یورو و پوند استرلینگ اشاره داره.


تحلیلگر

گرچه ارزیابی پیش از سرمایه گذاری بجاست، ولیکن تجارت، ارزیابی منحصر به فرد خویش را می طلبد.