• Facebook
  • YouTube
  • Telegram
  • کابینۀ شخصی

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو Market Watch

تجزیه و تحلیل بازارهای مالی و کالایی

عناوین مهم امروز:
تثبیت سودها
فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش می دهد
بانک مرکزی اروپا و بانک انگلستان
روند صعودی طلا
نفت در منطقه قرمز

اولین روز معاملاتی هفته با فروش متوسط توی بورس آمریکا به پایان رسید که این باعث رشد نسبی دلار آمریکا شد. شاخص دلار آمریکا تقریباً 1٪ افزایش پیدا کرد، در حالی که جفت ارز AUD/USD در حال حاضر تقریبا ۲٪ پایین تر از ماکزیموم قبلی خودش معامله میشه. ما ضمنا شاهد احساسات نزولی توی بازار فلزات گرانبها، نفت و حتی ارزهای دیجیتال هستیم. همه اینها توی یک چیز با هم مشترکند، یعنی کاهش علاقه به ریسک و حرکت بر خلاف روند اصلی. از نظر فنی، ما شاهد یک حرکت طبیعی توی بازار هسم. به زبان ساده تر، سرمایه گذارانی که قبلا دلار رو با قیمت بالاتری می فروختند، شروع به خرید اون با قیمت پایین تر کردند. در مورد شاخص های طلا، نفت و بورس هم وضعیت به همین شکله.
اما درک دلیل اون چیزی که داره اتفاق می افته، خیلی مهمه. سرمایه گذاران دارن خودشونو برای افزایش بعدی نرخ بهره پایه توسط فدرال رزرو آماده می کنند. همه نظرسنجی ها نشون می دهد که کارشناسان افزایش 25 واحدی رو پیش بینی میکنند. بنابراین، این خود تصمیم نیست، بلکه نظرات در مورد این تصمیمه که تاثیرگذار خواهد بود. در کل، بازار امسال دو افزایش 25 واحدی دیگه رو البته با وقفه های مشخص شده در نظر گرفته. اگه این انتظارات تأیید بشه، ممکنه دلار آمریکا مجددا تضعیف بشه.
این ممکنه عجیب به نظر برسه، چون اصولا افزایش نرخ بهره پایه یک سیگنال صعودی برای دلاره. اما موضوع اینه که نمیشه یک رویداد به تنهایی لحاظ کرد. یادآوری کنم که بانک مرکزی انگلیس و بانک مرکزی اروپا ممکنه به افزایش نرخ بهره ادامه بدن، و این در حالی که فدرال رزرو در حال آماده شدن برای ایجاد وقفه توی این رونده. بنابراین، جذابیت یورو و پوند استرلینگ برای سرمایه گذاری در حال افزایشه و این سرمایه گذاران رو از دلار آمریکا دور میکنه.
حالا به فروش متوسط طلا توجه کنید. اینجا وضعیت بیشتر شبیه کسب سود از موقعیت های خریدی که از قبل باز شدن. این یک واکنش کاملا منطقی سرمایه گذاران، قبل از مرحله بعدی انقباض پولی توسط تنظیم کننده آمریکایه. اما سناریوی اصلی برای طلا همچنان صعودی باقی میمونه، هرچند کاهش کوتاه مدت قیمت ها رو باید در نظر گرفت. نزدیکترین سطح حمایتی، سطح 1900 دلار در هر اونسه.
در آخر، کمی در مورد بازار طلای سیاه صحبت میکنیم. نفت در منطقه قرمز باقی مونده، مخصوصا توی معاملات اولیه آسیا. و این بیشتر به دلیل فروش توی بازار سهام ایالات متحده و چینه. البته اصولا این یک عامل نزولی برای یک دارایی کالایی به حساب میاد. اما صحبت کردن در مورد شکل گیری یک موج افت قیمت در بلندمدت هنوز زوده. از این گذشته، تقاضای جهانی برای نفت همچنان بالاست، علاوه بر این، چین بعد از لغو محدودیتهای قرنطینه ای توی مسیر بهبودی قرار داره. با توجه به همه اینها، کاهش قیمت نفت ممکنه کوتاه مدت باشه.


تحلیلگر

گرچه ارزیابی پیش از سرمایه گذاری بجاست، ولیکن تجارت، ارزیابی منحصر به فرد خویش را می طلبد.